Alus

Alus yra vienas seniausių ir populiariausių alkoholinių gėrimų pasaulyje. Jis egzistuoja jau tūkstančius metų ir per visą istoriją juo mėgavosi įvairaus amžiaus ir kultūrų žmonės. Šio skanaus gėrimo galima rasti beveik kiekviename bare, restorane ir maisto prekių parduotuvėje, todėl jis yra neatsiejama mūsų kultūros dalis.

Alaus istorija

Pirmieji žinomi alaus atsiradimo įrodymai siekia V tūkstantmetį pr. m. e. senovės Šumere, esančiame dabartiniame Irake. Yra ir kitų archeologinių radinių, kurie datuojami dar seniau, tačiau alkoholio kiekis juose nėra tiksliai žinomas. Senovėje alus buvo vartojamas ir kaip maistas, ir dėl socialinių priežasčių. Alus dėl svaiginamojo poveikio taip pat vaidino didelį vaidmenį daugelyje religinių apeigų.

Viduramžiais alus tapo toks populiarus, kad dėl didelės maistinės vertės ir mažesnės bakterinės taršos rizikos iš nešvaraus vandens šaltinių jis pakeitė vandenį kaip populiarus europiečių gėrimas. Šioje epochoje labai patobulėjo alaus gaminimo technologijos, todėl buvo gaminamas geresnės kokybės alus, kuriame buvo mažiau priemaišų nei anksčiau.

Alaus rūšys

Šiandien yra daugybė skirtingų alaus rūšių, tinkančių visiems skoniams. Labiausiai paplitusi rūšis yra lageris, kuris gaminamas su apatinės fermentacijos mielėmis ir kondicionuojamas šaltai, beveik nulinėje temperatūroje. Kitas populiarus alaus tipas yra ale, kuris verdamas naudojant viršutinio rauginimo mieles ir šiltos fermentacijos metodus. Kitos alaus rūšys: porteris, stoutas, kvietinis alus, vaisinis alus ir net nealkoholinės alternatyvos, pavyzdžiui, nealkoholiniai salykliniai gėrimai ir nealkoholiniai gazuoti gėrimai.

Skirtingos alaus rūšys gali būti naudojamos ir įvairiems kokteiliams su alumi gaminti.

Alaus gamybos procesas ir ingredientai

Alus gaminamas derinant salyklo grūdus, pavyzdžiui, miežius, kviečius ar rugius, su apyniais, kurie suteikia aromato. Grūdai mirkomi vandenyje ir kaitinami, kad suaktyvėtų fermentai, skaidantys krakmolą į fermentuojamus cukrus. Šio proceso metu į alų dedama apynių, kurie suteikia alui karstelėjusį skonį ir aromatą. Po to dedama mielių, kad prasidėtų fermentacija, kurios metu cukrus paverčiamas alkoholiu. Pasibaigus fermentacijai, alus supakuojamas ir paruošiamas vartoti.

Išvada

Alus yra neįtikėtinai populiarus alkoholinis gėrimas, turintis ilgą ir įdomią istoriją. Yra daugybė alaus rūšių – nuo lengvo lagerio iki drąsaus stout’o, kurio skonis atitinka beveik kiekvieno skonį.