Brendis

Brendis yra distiliuotas alkoholinis gėrimas, gaminamas iš fermentuotų vaisių sulčių. Jis gali būti gaminamas iš įvairių rūšių vaisių, tačiau dažniausiai naudojami obuoliai ir vynuogės. Terminas “brendis” iš tikrųjų kilęs iš olandiško žodžio brandewijn, reiškiančio “degintas vynas”. Taip yra todėl, kad iš pradžių jis buvo gaminamas deginant vyną, siekiant sukoncentruoti jo skonį ir sukurti stipresnį aromatą. Distiliavimo metodas atsirado dar senovėje, tačiau tik XIX a. šis procesas buvo visiškai išvystytas ir ištobulintas.

Brendžio istorija

Brendžio gamybos istorija siekia ankstyvąją Kiniją, kur iš fermentuotų ryžių buvo gaminamas spiritinis gėrimas, vadinamas “Kuai”, minimas dar 200 m. pr. m. e. Viduramžiais brendžio gamyba paplito visoje Europoje. Vienuoliai pradėjo gaminti spiritinius gėrimus, naudodami vynuoges, kad pagamintų brendį, kuriame alkoholio kiekis buvo didesnis nei įprastame vyne. Ilgainiui brendžiui gaminti imta naudoti ir kitus vaisius, pavyzdžiui, obuolius, kriaušes ir net slyvas. XVII a. Prancūzijoje tapo populiaru vynuogynuose gaminti ypatingą brendžio rūšį, vadinamą “eau de vie”, kuris reiškia “gyvybės vanduo”. Jis buvo gaminamas dvigubai distiliuojant vynuogių misą, todėl jo alkoholio kiekis buvo dar didesnis nei įprastų vynų ar alaus – 60-85 % ABV (alkoholio tūrio proc.). Šiandien beveik visos pasaulio šalys turi savo unikalią brendžio rūšį, kurią gamina arba kuri ten populiariai vartojama!

Brendžio rūšys

Šiandien labiausiai paplitusios brendžio rūšys: konjakas, armanjakas ir kalvadosas Prancūzijoje, amerikietiškas Applejack, ispaniškas Brandy de Jerez, itališka grappa, graikiškas “Ouzo”, švediškas “Akevitt”, vokiškas “Obstwasser”, vengriškas “Palinka” ir daugelis kitų! Kiekvienas regionas turi savo unikalų stilių ir tradicijas gaminant ir gaminant savo klasikinio gėrimo versiją, todėl tikrai kiekvienas ras kažką sau!

Kaip gaminamas brendis?

Brendis gaminamas distiliavimo būdu, kurio metu paimamos fermentuotos vaisių sultys (dažniausiai vynuogių) ir kaitinamos, siekiant atskirti alkoholį nuo skystyje esančių vandens molekulių. Šis išgarintas alkoholis surenkamas į kondensatorių, kur grįžta atgal į skystą pavidalą, o jo alkoholio koncentracija procentais yra daug didesnė nei įprastų vynų ar alaus! Priklausomai nuo to, kokie vaisiai naudojami, prieš pradedant šį procesą gali būti taikomi ir kiti metodai, pavyzdžiui, presavimas arba maceracija, tačiau galiausiai visi šie metodai veda prie vieno galutinio produkto – skanaus brendžio!

Brendžio patiekimas ir gėrimas

Brendį galima gerti nešaltą arba su ledu (ant ledo kubelių), bet jis taip pat puikiai tinka ir kokteiliams su brendžiu, pavyzdžiui, sidecarams ar sangrijai! Tradiciškai brendis patiekiamas kambario temperatūros, nors kai kurie gali rinktis atšaldytas stiklines, jei pageidauja. Gerdami brendį gryną, prieš ragaudami gėrimą pirmiausia pasukite stiklinę, kad pajustumėte iš jos sklindančius aromatus – taip dar labiau išryškinsite jo skonį ir galėsite mėgautis kiekvienu gurkšniu!

Išvada

Brendis yra nuo seno mėgstamas distiliuotas alkoholinis gėrimas, gaminamas iš įvairių fermentuotų vaisių. Jis gaminamas šimtmečius, o šiandien visame pasaulyje mėgaujamasi įvairiais jo pavidalais, pavyzdžiui, konjaku, armanjaku ir kalvadosu.