Likeris – tai alkoholinis gėrimas, gaminamas iš žolelių, prieskonių, vaisių, riešutų ir kitų kvapiųjų medžiagų distiliuotame spirite, pavyzdžiui, brendyje ar degtinėje. Jis saldinamas cukrumi arba kitais saldikliais, pavyzdžiui, medumi, ir dažnai patiekiamas po vakarienės kaip digestyvas. Likeriuose paprastai būna daugiau alkoholio nei daugumoje kitų spiritinių gėrimų – nuo 15 iki 55 % ABV.
Likerio istorija
Likerių istorija siekia senovės laikus, kai jie buvo vartojami negalavimams gydyti ir virškinimui gerinti. Viduramžių Europoje likerius kūrė vienuoliai, kurie naudojo vaistinius ingredientus, kad jie būtų skanesni. Šie ankstyvieji likeriai buvo vadinami kordialais arba eliksyrais. XVII a. olandai sukūrė Jenever, kuris buvo pirmasis šiuolaikinis likeris. Vėliau prancūzai perėmė jų pavyzdį ir pradėjo gaminti vaisių skonio likerius, tokius kaip crème de cassis, crème de framboise ir chartreuse.
Likerių rūšys
Šiandien yra daugybė įvairių rūšių likerių – nuo klasikinių skonių iki egzotiškesnių, pavyzdžiui, pasiflorų ir gvajavų likerių. Kai kurie populiarūs prekių ženklai: Cointreau, Grand Marnier, Chambord ir Kahlua. Kitos rūšys: žolelių likeriai, pavyzdžiui, Benedictine, Strega ir Drambuie; grietinėlės likeriai, pavyzdžiui, Baileys Irish Cream; kavos skonio likeriai, pavyzdžiui, Kahlúa; romo likeriai, pavyzdžiui, Malibu; vaisių skonio likeriai, pavyzdžiui, persikų šnapsas; klasikiniai kartūs gėrimai, pavyzdžiui, Angostura Aromatic Bitters; riešutų skonio likeriai, pavyzdžiui, amaretto; žolelių mišiniai, pavyzdžiui, Jägermeister; ir prieskonių rūšys, pavyzdžiui, Fireball Cinnamon Whisky.
Kaip gaminamas likeris
Likeriai gaminami į distiliuotą spiritą, pavyzdžiui, brendį ar degtinę, įmaišant žoleles, vaisius, riešutus ir kitas kvapiąsias medžiagas. Tuomet spiritas pasaldinamas cukrumi ar kitais saldikliais ir paliekamas keletą savaičių mirkti. Kai kuriais atvejais likeris gali būti brandinamas, kad skonis būtų dar sudėtingesnis. Po brandinimo jis filtruojamas ir išpilstomas į norimo stiprumo butelius – paprastai 15-55% ABV (alkoholio tūrio proc.).
Patiekimas
Likeriais galima mėgautis vienais, kaip gėrimu po vakarienės, arba juos naudoti kokteiliuose (žr. kokteiliai su likeriu). Juos taip pat galima naudoti desertų ir kitų patiekalų skoniui pagerinti. Pavyzdžiui, Grand Marnier dažnai naudojamas šokoladinių putėsių ar ledų skoniui pagerinti.