Romas

Romas yra alkoholinis gėrimas, distiliuojamas iš cukranendrių šalutinių produktų, pavyzdžiui, melasos arba sirupo. Tai vienas seniausių distiliuojamų stipriųjų gėrimų, gaminamas ir vartojamas nuo 1600 m. Laikui bėgant šis spiritas evoliucionavo ir šiandien jį galima rasti įvairių stilių, pasižyminčių skirtingomis savybėmis ir skoniu.

Romo kilmė

Pirmą kartą romas buvo pradėtas gaminti Karibų jūros salose, pradedant Barbadosu 1650 m. Dėl distiliavimui tinkamų cukranendrių gausos šis gėrimas greitai paplito ir kitose salose. Iki 1731 m. romas tapo toks populiarus, kad iš Jamaikos, Gajanos ir kitų Karibų jūros salų buvo eksportuojamas į Šiaurės Ameriką ir Europą.

Romo rūšys

Šiandien yra daugybė skirtingų romo rūšių – nuo lengvo baltojo romo iki sodraus skonio tamsaus romo. Šviesusis romas yra švelnesnio skonio ir dažnai naudojamas maišyti į tokius kokteilius su romu kaip Daiquiri ir Mojito. Tamsusis romas turi gilesnį, karamelizuotą skonį ir dažnai vartojamas vienas arba kaip viskio ar burbono pakaitalas tokiuose receptuose kaip Old-fashioned ar Manhattans. Į prieskoninį romą dedama prieskonių, pavyzdžiui, cinamono, muskato riešuto ar vanilės, kurie suteikia jam unikalų skonį ir puikiai tinka naudoti kepinių ar kokteilių receptuose, kuriuose reikia egzotiškų skonių.

Gamybos procesas

Romo gamybos procesas prasideda nuo cukranendrių sulčių, melasos ar sirupo fermentacijos į alkoholį, naudojant mielių padermes, kurios gamina esterius, suteikiančius spiritiniam gėrimui išskirtinį skonį. Po fermentacijos skystis distiliuojamas naudojant koloninius distiliatorius (šviesusis romas) arba puodinius distiliatorius (tamsusis romas). Po distiliavimo pradedamas brandinimas, kuris, priklausomai nuo norimo stiliaus, gali trukti nuo vieno mėnesio iki kelerių metų. Baigus brandinti, prieš išpilstant galutinį produktą į butelius ir paruošiant jį vartojimui, gali būti pridėta kitų ingredientų, pavyzdžiui, prieskonių ar cukraus.

Skonio profilis

Romo skonio profilis labai priklauso nuo jo rūšies; lengvasis romas yra saldaus skonio su šiek tiek žolės natomis, o tamsusis romas dėl ilgesnio brandinimo ąžuolo statinėse turi intensyvesnį skonį, pavyzdžiui, karamelizuotą cukrų ir prieskonius su dūmo atspalviais. Prieskoninis romas, priklausomai nuo to, kokie prieskoniai buvo naudojami gamyboje, turi papildomų sluoksnių, pavyzdžiui, cinamono, muskato riešuto ar vanilės, kurie padidina jo kompleksiškumą, todėl jis puikiai tinka maisto ruošimui, taip pat gurkšnojimui be prieskonių arba maišant su kola, alumi ir t. t.

Kokteiliai ir receptai

Romas yra neįtikėtinai universalus alkoholis, kai kalbama apie jo naudojimą kokteiliuose; nuo klasikinių tiki gėrimų, tokių kaip Mai Tai ir Zombies, iki modernių kūrinių, tokių kaip Daiquiri ir Mojito – kiekvienas ras kažką sau!

Romas yra išties įdomus alkoholis, turintis ilgą ir turtingą istoriją. Turėdamas tiek daug variantų ir stilių, iš kurių galima rinktis, jis tikrai patiks kiekvienam – nepriklausomai nuo skonio pageidavimų!