Šampanas (putojantis vynas)

Šampanas – tai putojantis vynas, gaminamas Prancūzijos Šampanės regione. Jis gaminamas iš vynuogių, dažniausiai Chardonnay, Pinot Noir ir Pinot Meunier, mišinio. Šampanas gaminamas jau šimtmečius ir yra populiarus gėrimas visame pasaulyje. Jis garsėja šventiškumu, putojančiais burbuliukais ir išskirtiniu skoniu.

Šampano kilmė

Šampano istorija siekia XVII a. pradžią, kai anglų vienuolis Domas Perignonas, benediktinų vienuolyno Hautvillers (Prancūzija) vyndarys, sukūrė specialų šio unikalaus gėrimo gamybos procesą. Jis sumaišė kelių veislių vynuoges, kad sukurtų savo garsųjį gėrimą, kuris vėliau tapo žinomas kaip “šampanas”. Nuo to laiko gamybos procesas evoliucionavo, kad būtų galima kurti įvairių stilių šampaną ir putojančius gėrimus iš įvairių Prancūzijos ir viso pasaulio regionų.

Šampano rūšys

Šampaną galima suskirstyti į kelias kategorijas pagal jo gamybai naudojamų vynuogių rūšį: brut šampanas (sausas), demi-sec (pusiau saldus) ir doux (labai saldus) – trys pavyzdžiai. Šiose kategorijose yra daugybė skirtingų šampano rūšių, tarp jų – vintažinis šampanas, gaminamas tik iš vienų metų derliaus vynuogių; ne vyninis, arba NV, kuriame gali būti bet kokių vynuogių veislių derinių, surinktų per kelerius metus; rožinis, kuriame yra raudonųjų vynuogių veislių, pavyzdžiui, Pinot Noir; blanc de noirs, kurio sudėtyje yra tik tamsių raudonųjų vynuogių veislių, pavyzdžiui, Pinot Meunier; blanc de blancs, kurio sudėtyje yra tik baltųjų vynuogių veislių, pavyzdžiui, Chardonnay; ir pétillant naturel (pétnat), kuriame burbuliukams susidaryti naudojamas natūralus anglies dioksidas, fermentacijos procesui nepridedant papildomų mielių ar cukraus.

Šampano gamybos procesai

Tradicinį šampano gamybos metodą, kurį beveik prieš 400 metų sukūrė Dom Perignon, sudaro trys pagrindiniai etapai: derliaus nuėmimas, maišymas ir antrinė fermentacija. Pirmiausia vynuogės iš vynuogynų skinamos spalio arba lapkričio mėn., kai jos pasiekia optimalų sunokimo lygį. Tuomet kai kurie gamintojai sultis iki 24 valandų šaltai maceruoja ir tik tada jas sumaišo su kitų veislių vynu, kad išgautų norimą skonį. Baigus šį pirminį maišymo procesą, sandariai uždarytuose buteliuose vyksta antroji fermentacija, kurios metu mielės sunaudoja cukrų, gautą iš natūraliai esančio vaisių cukraus ir papildomo cukraus, pridėto gamybos metu, ir sukuria anglies dioksido burbuliukus, suteikiančius šampanui žvilgesio. Ši proceso dalis gali trukti nuo 15 mėnesių iki penkerių metų, priklausomai nuo norimo skonio sudėtingumo. Galiausiai, bent 12 mėnesių brandintas rūsiuose, šampanas išpilstomas – pašalinamos nuosėdos, išpilstomas į butelius su dozuotu likeriu – mišiniu, kurį paprastai sudaro daugiausia vyno likeris, užkemšamas kamščiais ir užklijuojama etiketė, paruošta pardavimui.

Maisto derinimas su šampanu

Šampanas yra itin universalus gėrimas, jį galima derinti su daugybe skirtingų maisto produktų. Dėl lengvo saldumo jis puikiai dera su saldžiais patiekalais, pavyzdžiui, vaisiais, desertais ir šokoladu. Taip pat puikiai dera su pikantiškais patiekalais, pavyzdžiui, šviežiomis austrėmis, ikrais, keptais patiekalais ir mėsos gaminiais. Didelis rūgštingumas padeda subalansuoti patiekalų sotumą, o burbuliukai išvalo gomurį tarp kąsnių. Dėl savo sudėtingumo ir universalumo šampanas išties puikiai tinka bet kokiai progai.

Šampanas yra nuostabus gėrimas, kuriuo visame pasaulyje mėgaujamasi švenčių metu. Jį galima gerti gryną arba naudoti jį kaip ingredientą įvairiuose alkoholiniuose kokteiliuose su šampanu. Unikalus gamybos procesas, platus stilių asortimentas ir derinimo galimybės paverčia jį vienu įdomiausių ir maloniausių gėrimų šiandien.